top of page
Podróżowanie po Niemczech
Dwujęzyczność: Obraz

Dlaczego właściwie język niemiecki?

15,4 mln ludzi na całym świecie uczy się niemieckiego jako języka obcego, 100 mln mówi po niemiecku jako native speakerzy. Język niemiecki jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Europie i językiem urzędowym w wielu krajach: Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Luksemburgu. Dobra znajomość języka niemieckiego daje możliwość na lepsze studia oraz przyszłość zawodową. Silna i prężnie rozwijająca się niemiecka gospodarka zaliczana jest do jednej z największej w Europie oraz trzeciej na świecie, zaraz po Chinach i USA.

Ponadto około 7,5 miliona ludzi w 42 krajach na całym świecie należy do mniejszości niemieckojęzycznej. Również nasz region- Opolszczyzna jest zaliczana do centrum Mniejszości Narodowej Niemieckiej w Polsce. Członkowie mniejszości oraz ich rodziny posługują się językiem niemieckim, pielęgnują kulturę i tradycję niemieckojęzyczną na Śląsku Opolskim. Znajomość języka niemieckiego otwiera możliwości na różnych płaszczyznach oraz pozwala nawiązać kontakty w życiu kulturalnym, naukowym, społecznym oraz gospodarczym.

Dwujęzyczność: Nasze zajęcia

Metody dwujęzycznego wychowania.

niem p=le.jpg

„Z językiem niemieckim na co dzień”

W naszym przedszkolu realizujemy nauczanie dwujęzyczne, polsko- niemieckie. Język niemiecki towarzyszy dzieciom nie tylko podczas zajęć tematycznych, czy podczas pracy z materiałem Montessori, ale również podczas wspólnych zabaw, spożywania posiłków, prac porządkowych, spacerów i innych zdarzeń w ciągu całego dnia pobytu w przedszkolu. Przedszkolaki stopniowo rozwijają  sprawność rozumienia drugiego języka, a następnie także umiejętność mówienia. Język niemiecki jako środek komunikacji i interakcji jest realizowany w co najmniej 50% wszystkich sytuacji komunikacyjnych, czyli poprzez tzw. immersję częściową oraz przez wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli germanistów. W związku z czym również dzieci, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z językiem niemieckim, bez problemu odnajdą się w swojej grupie. Wczesne przyswajanie drugiego języka w sposób naturalny i w formie zabaw sprawia, iż jego późniejsza nauka w szkole będzie czystą przyjemnością.


Przebieg procesu dwujęzycznego wychowania

Słucham

Akceptuję język

Przyzwyczajam się do języka

Przyswajam język

Rozumiem

bottom of page